Дах — один з найважливіших елементів конструкції споруди, який виконує несучу, гідроізолюючу та інші захисні функції. До спорудження даху і вибору покрівельних матеріалів потрібно ставитися дуже серйозно і відповідально. Адже від нього залежить не лише комплексне сприйняття будівлі, але й цілісність інших конструкцій.

Дах є одним з основних елементів будь-якої споруди, оскільки окрім зовнішнього вигляду, він також захищає будівлю і її приміщення від впливу зовнішніх факторів. Адже дуже важливо захистити свій дім від дощу, снігу (залежно від регіону – до 120 кг на м²) та вітру, зберегти комфортну температуру всередині, а також забезпечити відповідну звукоізоляцію, особливо якщо будівля передбачає мансардні приміщення.

Для покращення функціональності, а також для забезпечення довговічності, конструкція даху включає багато різних елементів як декоративного, так і практичного використання, зокрема, мансардні вікна будь-якої геометричної форми, різні системи водовідведення, снігозатримувачі та ін.

Під час проектування даху необхідно обрати його тип, нахил скатів, покрівельний матеріал і розрахувати конструкцію кроквяної системи. Залежно від кута нахилу скатів здійснюється підбір покрівельного матеріалу і проводиться розрахунок необхідної міцності несучої конструкції. При виборі покрівельних матеріалів, слід звернути увагу на їхню вагу, оскільки невідповідність маси покрівлі та міцності несучої конструкції можуть призвести до обвалу дахуі споруди в цілому. Тому для безпеки  дуже важливо, щоб всі розрахунки були зроблені правильно, а кроквяна система - змонтована висококваліфікованими та відповідальними майстрами.

Основою будь-якого скатного даху, яка відповідає за його міцність і стійкість, є кроквяна система.

Кроквяна система — це основний елемент даху, від якого залежить його конструкція, надійність, міцність і довговічність, а також здатність протистояти зовнішнім чинникам, зокрема, опадам і вітровому навантаженню. В залежності від обраних матеріалів її монтування, форми даху та особливостей планування будинку визначається конструкція цієї системи. Найчастіше кроквяна система зводиться з дерева, яке для продовження терміну його служби, необхідно просочити антисептиком. Щодо товщини та перетину елементів кроквяної системи, то їх розміри визначаються розрахунками. В окремих випадках можливе застосування й інших матеріалів, зокрема, металевого профілю.

Сьогодні, в умовах великої конкуренції, у будівельній сфері постійно ведеться розробка індивідуальних дизайнерських рішень, що змушує проектантів шукати нові підходи до задоволення вимог замовників. І хоча такі підходи дещо ускладнюють монтування кроквяних конструкцій, проте значно розширюють можливості дизайнерів. Слід розуміти, що чим вища складність Вашого даху, тим вищою професійністю і відповідальністю повинні володіти майстри, адже декілька рівнів, кутів нахилу і велика кількість примикань ускладнюють його монтаж.

Основним призначенням крокв є розподіл і передача загальної ваги покрівлі на конструкцію будинку. Несучими елементами, на які спираються крокви є: мауерлат (дерев'яний брус, що кріпиться на верхній площині стін по периметру всього будинку), лежні (опорні бруси, покладені на внутрішні несучі перегородки або колони), балки перекриття верхнього поверху, стійки, опори та прогони (горизонтальні опорні елементи, які монтуються вздовж осі даху на стійки).

Залежно від матеріалу, з якого збудована споруда обирають різні типи монтажу кроквяної системи. До прикладу: у дерев'яних (брусових) будинках горизонтальний ряд зрубу складається з верхніх вінців, які служать опорою для кроквяних балок. В каркасних будинках крокви опираються на верхнє обв'язування. Мауерлати, в якості опори для кроквяних балок використовують при будівництві споруд з цегли або каменю. Саме на мауерлатах кріпляться кроквяні балки, оскільки вони розподіляють тиск даху на площу цегляних стін. Якщо використовуються дерев'яні елементи, їх ізольовують від цегли (каменю) шаром гідроізоляції.

Важливо: для кріплення крокв між собою використовують болти, саморізи, цвяхи, скоби та хомути. Для з’єднання крокв слід обирати хомути та скоби, бо цвяхи і болти розхитуються через всихання деревини, що суттєво знижує міцність і стійкість конструкції в цілому.

Вже до обрешітки кріпиться покрівельний матеріал. Тому вона повинна витримувати массу самої покрівлі та навантаження від снігу та вітру. Це навантаження розпреділяється на крокви і стіни споруди.

Залежно від виду покрівлі обрешітка може бути суцільною, як у випадку з гнучкою черепицею,  або розрідженою – для різних видів керамічної та металевої черепиці. Суцільна обрешітка монтується з водостійкої фанери, обрізних дощок, ОСП. Розріджена обрешітка монтується з обрізних брусків. Залежно від кута нахилу ската та покрівельного матеріалу, що використовується і кроці крокв обирається розмір перерізу і товщина обрешітки. В свою чергу відстань між брусками обрешітки залежить від розміру черепиці та кута нахилу даху. У випадку з металевою покрівлею значення має довжина хвилі.

Для кріплення дощок або брусків обрешітки до кроквяних балок найчастіше використовують оцинковані цвяхи. Крокви та обрешітку краще всього робити з хвойних порід дерева і обов'язково обробляти антисептичними та протипожежними засобами.

Важливо: перед монтажем кроквяної системи необхідно вирівняти стягуванням поверхні несучих стін. Далі в порядку черговості вкладаються гідроізоляція, мауерлати, лежень. Потім зі стійок, прогонів, підкосів збирається підкроквяна опорна система. Першими встановлюють крайні крокви, потім приступають до проміжних. Відстань між фермами розраховується залежно від конструкції системи та здатності несучої обрешітки.

Покрівельні матеріали:

Покрівля є дуже важливим елементом даху. Це верхній елемент даху (покриття), що оберігає будівлю від усіх видів атмосферних дій. Тому слід дуже відповідально підходити до вибору покрівельних матеріалів.

Сьогодні існує багато покрівельних матеріалів, проте до найпоширеніших видів покрівлі відносяться: керамічна або глиняна черепиця, цементно-піщана черепиця, фальцева покрівля, композитна черепиця, металочерепиця та бітумна черепиця.

Керамічна черепиця є найбільш поширеним видом покрівельного матеріалу. І це не дивно, адже виготовляється вона з натуральної сировини, а саме обпаленої глини, що свідчить про її екологічність. До того ж така черепиця проходить термічну обробку при високій температурі, що робить її вогнетривкою. Про довговічність говорити зайве, оскільки історія керамічної черепиці нараховує кілька тисячоліть. Нею крили дахи ще в Давньому Римі та Греції.Також до переваг керамічної черепиці слід віднести такі фактори, як відмінна звукоізоляція, зручність монтажу у будь-яку пору року, низьку теплопровідність, що захищає будинок від зайвого нагрівання в спекотну погоду і запобігає втраті тепла у холодну пору року, та найголовніший її плюс – стійкість до агресивного зовнішнього середовища.

Важливо: вага керамічної черепиці залежно від виробника і форми черепиці становить 35-45 кг на м².

Цементно-піщана черепиця є ще одним представником елітного екологічно чистого покрівельного матеріалу, який виготовляється з натурального кварцового піску та цементу з додаванням води та пігментів, основою яких є оксид заліза. Потрібний колір досягається завдяки барвнику, який додається до бетонної суміші ще перед формуванням черепиці. Після виготовлення на цементно-піщану черепицю наноситься спеціальне покриття, яке ущільнює поверхню та надає їй гарного вигляду. Цементно-піщана черепиця, як і керамічна, є стійкою до зовнішніх чинників, має хорошу звукоізоляцію, високий рівень вогнезахисту, вологостійкість.

Важливо: вага цементно-піщаної черепиці залежно від виробника і форми черепиці становить 40-45 кг на м².

Фальцева покрівля – це металева покрівля, де сполучення окремих елементів відбувається за допомогою фальцу. Фальц – особливий спосіб з’єднання рулонної або листової бляхи. Фальцеві з’єднання можуть бути лежачими та стоячими, а також одинарними та подвійними.

А – Одинарний лежачий
Б – Подвійний лежачий

В – Одинарний стоячий
Г – Подвійний стоячий

Довгі бокові сторони листа, що йдуть уздовж ската, з’єднують стоячими фальцами, а горизонтальні – лежачими. Фальцювання виконується або ж вручну, за допомогою спеціального інструменту, або ж спеціальними електромеханічними станками. Найбільш герметичним і вологостійким вважається подвійний стоячий фальц – поздовжнє з’єднання, яке виступає над поверхнею покрівлі між двома листами, краї який мають подвійний загин. До риштування фальцовані листи кріпляться за допомогою спеціального профілю, який називається клямер.

Він кріпиться саморізами до обрешітки та заводиться у фальцеве з’єднання, де загинається в момент виконання фальцевого замка, що забезпечує, на відміну від металочерепиці, відсутність отворів у покрівлі.

Даний вид покрівлі передбачає використання оцинкованих (можуть бути покриті фарбою), мідних, алюмінієвих, а інколи та цинково-титанових листів.

Важливо: Основні переваги: герметичність, відсутність отворів у покрівлі, великий термін служби (в разі використання алюмінію або міді), мала вага (3,5-5,5 кг на м²). Основні недоліки: слабка шумоізоляція, відносно низька стійкість до агресивного зовнішнього середовища (окрім міді та алюмінію).

Бітумна черепиця - найеластичніший матеріал серед покрівельних матеріалів, який дозволяє повністю повторити будь-яку форму покрівлі та легко покрити деталі найрізноманітнішої конфігурації даху.Тому вона найкраще підходить для криволінійних та заокруглених поверхонь і складних частин даху (башти, сферичні віконця, конуси та ін.). Бітумна черепиця складається з декількох шарів, основою яких служить склотканина або скло полотно, які не гниють навіть при дії агресивного навколишнього середовища, а також запобігають її розтягуванню. Далі з обох боків є гідроізоляційні шари (на основі окисленого або модифікованого бітуму). Самоклейний бітум сплавляється під сонцем і утворює суцільний гідроізоляційний шар, який завдяки еластичності бітумної черепиці зберігається навіть при значних деформаціях покрівлі. Зверху черепиця вкрита кольоровою базальтовою або сланцевою посипкою, яка, окрім декоративного елементу, служить захистом від ультрафіолетового проміння і забезпечує відносно непогану звукоізоляцію.Існує дуже багато побоювань щодо термостійкості, а тому слід зауважити, що діапазон температурних режимів її використання є доволі великий(-60 до +120°C).

Важливо: Основні переваги: велика гама кольорів і візерунків, малий відхід навіть на дуже складних дахах (3-5%), хороший показник у співвідношенні ціна-якість, відносно мала вага (7-8 кг на м²). Основні недоліки: складність монтажу при низьких температурах, потребує суцільної обрешітки.

Композитна черепиця відноситься до елітних та новітніх покрівельних матеріалів.На відміну від звичайної металочерепиці, яка складається з металевого листа і полімерного покриття, композитна черепиця складається з декількох шарів, основним з яких є натуральна і дорога посипка, яка отримується шляхом спеціальної обробки природного каменю. Отже, сталевий лист з двох сторін покривається алюмоцинком, поверх якого наноситься ґрунтовка на основі акрилового лаку. Далі зовнішня сторона вкривається подрібненим кварцовим камінням і ще раз ґрунтується лаком, завдяки чому досягається кінцевий її захисті та відмінний зовнішній вигляд, який нерідко нагадує природну керамічну черепицю.

Важливо: Основні переваги: великий вибір кольорів і візерунків, відносно висока стійкість до впливу зовнішнього середовища, мала вага (5-7 кг на м²). Основні недоліки: відносно велика ціна, слабка (проте краща, аніж у звичайної металочерепиці) шумоізоляція, великий відхід матеріалу на складних дахах.

Металочерепиця - це один з найбільш розповсюджених покрівельних матеріалів, який виготовляється на металополімерній основі та своєю популярністю завдячує більш низькій ціні. Оскільки метал не відрізняється великою стійкістю до впливу зовнішнього середовища, листи металочерепиці виготовляють з алюмінієвої або оцинкованої бляхи. При виготовленні металочерепиці застосовують сталевий рулонний лист товщиною від 0,4 до 0,55 мм, який з обох боків покривається цинком або алюмоцинком(суміш цинку з алюмінієм), далі - ґрунтом і власне поліестером (фарбою).Після цього спеціальні станки (преси) надають листам бажаної форми. Саме товщина металу, кількість цинку і поліестеру, а інколи й візерунок формують ціну даного матеріалу.Кріпиться металочерепиця за допомогою спеціальних саморізів з гумовими ущільнювачами.

Важливо: Основні переваги: великий вибір кольорів і візерунків, відносно дешева ціна, мала вага (3,5-5,5 кг на м²). Основні недоліки: слабка шумоізоляція, відносно низька стійкість до агресивного зовнішнього середовища, великий відхід матеріалу на складних дахах.