Перекриття – це горизонтальна несуча конструкція, яку створюють між двома вертикальними приміщеннями, розділяючи їх по висоті. При цьому верхня частина перекриття зазвичай виступає як підлога для верхнього приміщення, а нижня частина перекриття – як стеля для нижнього приміщення.

Перекриття характеризуються міцністю і довговічністю. Вони мають бути достатньо жорсткими, простими з погляду улаштування та експлуатації, непроникними для рідин, газів, мати слабку звукопровідність, відповідати вимогам у плані довговічності та вогнестійкості споруди в цілому.

Види перекриттів будинку:

• міжповерхові (відокремлюють житлові поверхи, включно з мансардним);

• підвальні (відокремлюють підвал від житлового поверху);

• цокольні (відокремлюють житловий поверх від підвалу);

• горищні (відокремлюють житловий поверх від горища).

За своїм конструктивним рішенням перекриття можна розділити на:

• безбалкові – виконуються з однорідних елементів (плит-настилів або панелей-настилів);

• балкові – складаються з несучої частини (балок) і заповнення.

Безбалкові перекриття

Безбалкові перекриття – це укладені впритул один до одного однорідні елементи (плити або панелі) або суцільна монолітна плита, які служать одночасно і несучими, і огороджувальними конструкціями. Залежно від технології виконання безбалкові перекриття можуть бути збірними, монолітними або збірно-монолітними.

Збірні залізобетонні перекриття найбільш популярні, особливо в цегляних будинках. Для установки залізобетонних перекриттів застосовують два різновиди панелей: суцільні (їх виробляють в основному з легких бетонів) і багатопустотні. Останні мають круглі отвори та своєрідні «ребра жорсткості». Панелі підбирають залежно від ширини прольоту, що перекривається, та несучої здатності. 

1 – несуча стіна; 2 – анкери; 3 – захисний шар тиньку; 4 – монтажні петлі; 5 – металеві зв’язки; 6 – кругло пустотні з/б плити; 7 – основа під плити.

Переваги:

• залізобетонні плити мають високу міцність і розраховані на корисне навантаження понад 200 кг/м²;

• на відміну від дерева, бетон не боїться вогкості та не вимагає ніякого догляду.

Недоліки:

• при монтажі перекриття із залізобетонних плит потрібна вантажопідйомна техніка (кран);

• придбати готові плити потрібного розміру не завжди можливо, так як на заводі їх виготовляють стандартних розмірів.

Монолітні залізобетонні перекриття – суцільна монолітна плита товщиною 8-20 см з бетону марки 200, що спирається на несучі стіни. Такі перекриття можуть бути різної форми. Товщину плити, армування, клас бетону приймають згідно з розрахунками. Товщина перекриття збільшує не тільки навантаження на саму плиту, але і на будівлю в цілому. Вага квадратного метра монолітного перекриття товщиною 200 мм становить 480-500 кг.

Для влаштування монолітного перекриття необхідна опалубка. Використання опалубки збільшує можливості проектування будівель і отримання різних геометричних форм, що дозволяє реалізовувати більш сучасний дизайн кожного поверху будівельних конструкцій. Опалубка – вид тимчасової конструкції, яка формує необхідну поверхню монолітного перекриття, тому її демонтують після того, як бетон затвердіє.

Переваги моноліту:

• відсутність дорогих вантажно-розвантажувальних робіт і більш висока якість бетонної поверхні, що не вимагає закладення швів, а також можливість реалізації складних архітектурно-планувальних рішень.

До недоліків монолітних перекриттів можна віднести:

• необхідність установки опалубки практично по всій площі майбутнього перекриття. Однак це не означає, що опалубку потрібно виставляти всю відразу. Перекриття можна виконувати окремими прольотами, переносячи опалубку в міру набирання міцності бетону (залежно від погодних умов, від 2-х до 4-х тижнів).

1 – бетонна плита; 2 – верхня арматура; 3 – нижня арматура; 4 – каркас для підтримки верхньої арматури; 5 – фанера; 6 – балки опалубки; 7 – стійки опалубки; 8 – цегляна кладка; 9 – утеплювач; 10 – фасадна штукатурка

Збірно-монолітне перекриття (типу ТЕРІВА) – більш сучасне рішення по влаштуванню перекриттів. Суть його у тому, що простір між балками перекриття заповнюється порожнистими блоками, після чого вся конструкція заливається зверху шаром бетону.

Переваги:

• монтаж без застосування підйомних механізмів, поліпшення теплоізолюючих властивостей, можливість влаштування перекриття складної форми, скорочення термінів будівництва.

Недоліки:

• до недоліків слід віднести те, що збірно-монолітна конструкція має трудомісткий (ручний) процес укладання, що при будівництві будинку в 2-3 поверхи недоцільно.

1 – шар бетону; 2 – армуюча сітка; 3 – арматура балки; 4 – монтажна з/б балка; 5 – пустотілий блок; 6 – підсилена з/б балка; 7 – армопояс; 8 – арматурна сітка

Балкові перекриття

У балкових перекриттях несучу основу складають балки, розташовані на однаковій відстані одна від одної, на які укладають елементи заповнення, що виконують огороджувальну функцію. Балки можуть бути дерев'яними, залізобетонними або металевими.

Перекриття з дерев'яних балок. У приватному житловому будівництві популярними є дерев'яні балкові перекриття, що зазвичай використовуються в дерев'яних та каркасних будинках. Для дерев'яних балок існують обмеження по ширині прольоту (кімнати). Їх можна використовувати для міжповерхових перекриттів – при ширині прольоту до 5 метрів, а також для горищних перекриттів – при ширині прольоту до 6 метрів. На верхній стороні балок виконаний настил, який одночасно є підлогою. При прямокутному плані будинку доцільно перекривати проліт за напрямком уздовж короткої стіни.

1 – стеля; 2 – щит перекриття; 3 – гідроізоляція; 4 – звукоізоляція; 5 – балка; 6 – лага; 7 – дошки підлоги; 8 – черепні бруски балки

Переваги дерев'яного перекриття:

• основна перевага – це те, що дерев'яне перекриття швидко і просто монтується в будь-якому (навіть складному) місці, без використання якихось спеціальних засобів, тобто можна обійтися без крана та іншої техніки. Дерев'яне перекриття легке і порівняно недороге.

Недоліки дерев'яного перекриття:

• основним недоліком перекриттів з дерева є низький рівень вогнестійкості, іноді можливість загнивання і зараження жуком-короїдом.

Перекриття по металевих балках – у порівнянні з дерев'яними, досить надійні та більш довговічні, а також мають меншу товщину (економлять простір).Однак подібні перекриття зводять рідко, в основному при реконструкції або підсиленні інших видів перекриття. Для заповнення прорізів між балками можна використовувати легкобетонні вставки, полегшені залізобетонні плити, дерев'яні щити або дерев'яний настил. Маса 1 м² такого перекриття часто перевищує 400 кг.

Переваги:

• металевою балкою можна перекрити великі прольоти (4-6 метрів і більше);

• металева балка негорюча і стійка до біологічних впливів (гнилі та ін.).

Проте перекриття по металевих балках не позбавлені недоліків:

• у місцях підвищеної вологості на металі утворюється корозія.

Крім того, такі перекриття мають знижені тепло- та звукоізоляційні властивості. Щоб зменшити цей недолік, кінці металевих балок обгортають повстю. У таких перекриттях несучим елементом є прокатний профіль: двотавр, швелер, кутники.

1 – чистова підлога; 2 - дощатий настил; 3 - балка; 4 - збірна з/б плита; 5 - гідроізоляція; 6 - сітка штукатурна; 7 - штукатурка

Перекриття із залізобетонних балок влаштовують при прольотах від 3 м і до 7,5 метрів. При великих прольотах робота ускладнюється тим, що необхідно використовувати підйомну техніку. Вага таких балок становить 175 - 400 кг.

Переваги:

• за допомогою залізобетонних балок можна перекривати більші прольоти, ніж з використанням дерев'яних.

Недоліки:

• для монтажу перекриття по залізобетонних балках необхідно використовувати вантажопідйомне обладнання (кран).

1 - залізобетонна балка; 2 - легко бетонна плита; 3 цементна стяжка і підкладка; 4 - паркет, ламінат

Висновки

Кожен вид перекриття хороший для певних конструкцій. Беручи до уваги усе описане вище, можна зробити висновок, що найбільш дешевими та найменш трудомісткими у процесі монтажу є дерев'яні перекриття. Проте такий вид перекриттів використовують не у всіх видах споруд, а тільки в дерев'яних будівлях і традиційних приватних будинках. Перекриття з дерева можна застосовувати для будь-якого з чотирьох видів перекриттів – цокольного, міжповерхового, мансардного і горищного.

Монолітне залізобетонне перекриття використовують при спорудженні будівель практично будь-якої конструкції, крім дерев'яних. Такі перекриття обходяться дорожче, ніж дерев'яні, вимагають певних матеріальних і фізичних витрат. Однак вони більш витривалі та мають більше переваг, порівняно з дерев'яними. Залежно від виду сипучих наповнювачів у бетонній суміші, монолітне залізобетонне перекриття може використовуватися для всіх видів перекриттів.

Перекриття із залізобетонних плит характеризується швидким монтажем та ненабагато меншою вартістю, у порівнянні з монолітним перекриттям. Таке перекриття має обмеження з монтажу на деякі види конструкцій (дерев'яні, з товщиною стін менше ніж 200 мм). Також існує обмеження щодо їх використання у будинках зі складними архітектурно-планувальними рішеннями, адже залізобетонні плити виготовляються за певним набором стандартних розмірів. Встановлюються вони в основному як перекриття між 0-м і 1-м поверхом, а також між 1-м і 2-м поверхами.

Перш ніж вибрати вид перекриття будинку, необхідно врахувати товщину і матеріал стін, його складність і вартість, а також вимоги щодо подальшої експлуатації.