НАШ КРАЙ
Будівництво у м. Львові та Львівській області098-607-87-11
067-672-88-18
032-276-43-24
nash-kray@i.ua
Хто з нас не мріє про життя у власному будинку де є шматочок власного простору, де панує гармонія та спокій, комфорт та затишок? Однією з найважливіших подій для здійснення цієї мрії є пошук та купівля земельної ділянки. В цій статті ми зосередимось на характеристиках самої ділянки, а не на юридичних чи дозвільних процедурах. Наголосимо лише на одному – цільове призначення земельної ділянки повинно бути «під будівництво та обслуговування житлового будинку».
Отже, при виборі земельної ділянки для будівництва будинку слід врахувати такі фактори:
Площа ділянки, рельєф, тип ґрунтів та глибина залягання ґрунтових вод. Чим більша ділянка, тим більше можливостей для розташування будинку, створення цікавого ландшафту, інших переваг. Але, у свою чергу, більша ділянка створює додаткові витрати на її облаштування та утримання, будівництво огорожі… Найкращими за формою вважаються ділянки подібні до квадрата. Існують певні принципи вибору площі земельної ділянки (площа ділянки відноситься до площі забудови (площі 1-го поверху) як 1:10), хоч на нашу думку цим можна знехтувати, оскільки цей показник більше залежить індивідуально від кожного з нас (від нашого бачення, наявності великого вибору земельних ділянок, фінансових можливостей…)
Рельєф та тип ґрунтів відіграє важливу роль при плануванні фундаменту, земляних роботах, посадці дерев та кущів, облаштуванні газону чи грядок. Чим гірші ґрунти та крутіший рельєф, тим більше витрат потрібно буде понести при влаштуванні вище згаданого.
Високий рівень ґрунтових вод призведе до збільшення витрат на налаштування системи дренажу, на захист фундаменту, облаштування підвалу, не дозволить нормально рости та розвиватися більшості з плодових та декоративних дерев.
Інженерні мережі (світло, газ, вода та каналізація). Звісно, що наявність інженерних мереж поруч з ділянкою є оптимальним варіантом. При відсутності газу та світла ви повинні поцікавитись вартістю їх підведення та визначитись чи готові до таких додаткових витрат (для світла поцікавтесь чи є на підстанції необхідна потужністю для вашого будинку, наприклад – 15 кВт). Відсутність води можна замінити свердловиною, при цьому важливо було б знати глибину свердловини та якість води в свердловині для даної місцевості (для визначення витрат на буріння свердловини та встановлення системи очищення води, якщо така буде необхідна). При відсутності каналізації можна встановити систему очищення стічних вод (септик).
Наявність інженерних мереж поруч з ділянкою не означає, що ви зможете під’єднати їх до будинку за «розумні» гроші. Слід вияснити чиї ці мережі? Можливо, прокладанням цих мереж займалися ваші сусіди, які за право під'єднатися до них будуть вимагати у вас певну компенсацію.
Як висновок : не залежно чи мережі поруч з ділянкою, чи вони відсутні, ви повинні мати чітке бачення вартості їхнього підключення (бажано не тільки на словах), щоб уникнути в майбутньому зайвих витрат.
Транспортне сполучення, інфраструктура та інше
- Проаналізуйте транспортне сполучення, стан доріг, як відбувається вивіз сміття, відстань до зупинки маршрутки, магазину, школи, дитячого садочку, місця роботи, лікарні, парку і т.п. Наявність у вас авто не є вирішальним, адже до вас будуть приїжджати родичі чи друзі (в яких, можливо, не має авто), можливо і ваші діти не завжди зможуть їздити на автомобілі. Дізнайтесь у якому стані дороги в зимовий період, як часто їх розчищають.
- Поцікавтесь генпланом та планом розвитку прилеглої території. Розгляньте можливість в перспективі будівництв поруч об’єктів, що можуть погіршити привабливість вашої ділянки та будинку (завод, багатоповерховий будинок…) або навпаки - покращити (дитячий садочок чи майданчик, магазин…)
- Дізнайтесь про обмеження, які є поруч з ділянкою: високовольтні лінії, підземні комунікації (магістральні ліні водопостачання, газопостачання…), екологічно-негативні об’єкти (заводи, ферми, автомагістралі…)
- Зверніть увагу на відстань до межі вашої ділянки сусідніх будинків, адже при близькому розташуванні вони створюють певні перешкоди для планування та будівництва вашого будинку.
- Іноді важливе значення має під’їзна дорога, якою буде їздити важка будівельна техніка, що використовуватиметься в процесі будівництва будинку (кран, екскаватор, бетонозмішувач, вантажні авто з цеглою, піском, щебенем…). Були такі випадки, коли ділянка зі всіх сторін мала гарний під’їзд (вся дорога замощена бруківкою) і сусіди не дозволяли власнику ділянки використовувати для будівництва важку техніку. Все це призвело до додаткових витрат на будівництво (ремонт дорожнього покриття та використання менш важких механізмів). Є і протилежні випадки: для руху важкої техніки потрібно робити (чи покращувати) під’їзну дорогу, особливо, коли будівництво здійснюється в дощову погоду.
- Поспілкуйтесь з сусідами, дізнайтесь, які проблеми та настрої панують навколо.
- Якщо є проект або бачення майбутнього будинку – спробуйте «посадити» будинок на ділянку та подивіться як він виходить відносно сторін світу, який вигляд відкривається з тераси, вітальні, спальні чи кухні.
- Ділянка повинна справляти приємне враження (внутрішній голос повинен підказувати: «я хочу тут жити!»)
- Перед купівлею ділянки радимо звернутись за порадою до архітекторів та будівельників.
Вартість земельної ділянки. Існує така думка: на земельній ділянці та фундаменті економити не потрібно. Звісно, в кожної людини є різне бачення і різні фінансові можливості, але земельна ділянка є дуже важливим елементом для будівництва власного будинку. Тому при її купівлі слід підходити виважено та з чистим розумом. Вартість земельної ділянки в середньому займає 20% витрат від вартості будинку, тому, якщо розглянути купівлю дорожчої (кращої по багатьох параметрах) як інвестицію, то вона буде більш виправданою. Розглянемо приклад: є дві ділянки вартістю 40 тис. у.о. (знаходиться ближче до центру міста, з розвиненою інфраструктурою) і 10 тис. у.о. (є віддаленою, з поганою інфраструктурою). Вартість будівництва в обох випадках однакова (для прикладу – 100 тис. у.о.). Повна вартість будівництва в першому випадку – 140 тис у.о., в другому випадку – 110 тис. у.о. Якщо після завершення будівництва ви б вирішили продати будинок, то в першому випадку у вас буде можливість повернути вкладені кошти (з невеликим прибутком чи збитком), то в другому випадку ви не зможете повернути навіть вкладені кошти.
Якщо у вас є декілька варіантів по вибору земельної ділянки та ви вагаєтесь, на якій зробити свій вибір, то з фінансової точки зору (саме з фінансової) радимо діяти наступним чином: потрібно вибрати найкращу (можливо найдорожчу) земельну ділянку як еталон і прорахувати по всіх інших ділянках вартість покращень, які необхідно зробити, щоб довести їх до такого стану як еталонна ділянка (підведення комунікацій, виправлення рельєфу, під’їзні дороги, додаткові витрати на фундамент, демонтаж наявних старих будівель, влаштування системи дренажу...). Проаналізувавши вище описане, вам буде простіше зробити свій вибір.
Якщо ж ви зупинили свій вибір на ділянці, яка має певні недоліки, але вона вам подобається – проблеми в цьому нема. Всі фізичні недоліки земельної ділянки можна виправити шляхом додаткових капіталовкладень.
Основним при прийнятті рішення про купівлю земельною ділянки, на нашу думку, має бути розуміння того, що вас чекає далі. Яким має бути наступний крок після оформлення договору купівлі-продажу. Чим більше інформації у вас буде на етапі купівлі земельної ділянки – тим менше неприємних сюрпризів ви отримаєте в майбутньому.
Бажаємо успіху.
Спеціалісти нашої компанії будуть раді допомогти вам у прийнятті рішення по вибору земельної ділянки для будівництва власного будинку.